Jak jsou na tom po letech děti, kteří cvičili podle tohoto programu?

Program Miminko Plus je na světě už pátým rokem a tak jsem požádal rodiče, kteří si program na podporu rozvoje svých dětí už od raného věku v minulosti zakoupili, aby mi zodpověděli následující 4 otázky:
1. cvičili jste s vaším miminkem celé 3 měsíce podle rozvrhu?, 
2. co vám cvičení přineslo?, 
3. pozorujete nějaký rozdíl mezi vaším dítětem a jeho vrstevníky?, 
4. doporučili byste program i jiným rodičům?

A co mi přišlo? Několik prvních odpovědí přikládám:

************************************************************************************************************

Re: K programu Miminko Plus

Dobrý den,
děkuji za mail, zde jsou odpovědi!

1. Cvičila jsem se synem téměř podle rozvrhu, ale v jeho 7 týdnech nám to trochu narušila akutní operace, potom jsme chvíli necvičili a trochu jsme tedy cvičení následně protáhli…. Cvičení mě bavilo a doufám, že i syna…. byl hraničně donošený,

2. Kromě té operace ještě i trpěl téměř do roku onemocněním krvetvorby a myslím si, že bez cvičení by byl možná i trochu pozadu, ale to nedokážu posoudit.

3. Nyní jsou synovi 3 roky, od 20 měsíců navštěvuje dětský kolektiv a pokud si mohu dovolit ho srovnávat s ostatními, tak i podle reakcí jiných maminek stejně starých dětí je náš syn dost napřed – nikoliv tedy pohybově (tam je spíše takový opatrný, s výjimkou jízdy na koni, ale to proto, že koně máme doma ), ale rozumově a vyjadřováním…… spíše zapadá mezi 4-5 leté děti – je ale dosti samostatná „jednotka“ a trochu svéhlavička, to ovšem nevím, jestli je cvičením nebo povahou jako takovou, máme v rodině více „zvláštních dětí“ a samozřejmě to, že je v některých směrech asi opravdu dost napřed, je kompenzováno opravdu výraznou senzitivitou na různé podněty s často neadekvátní reakcí

4. Určitě doporučuji – nyní mám pětiměsíční miminko a bohužel již nemám tolik času na to, věnovat se dceři tak, jako synovi a mrzí mě, že 
cvičení jsem s dcerou trochu „flákala“ a je to myslím nyní i vidět – je lenivější a trochu vázne naše vzájemná komunikace, tak se to pokusím 
ještě napravit, protože jsem zjistila, že i se synem to cvičení fungovalo i v pozdějším věku…. 

Snad Vám moje odpovědi trochu pomohly, přeji hezký den a moc děkuji za
program, který jste vytvořili,

Petra F……

************************************************************************************************************

Re: K programu Miminko Plus

Dobrý den pane Wilczku,
ráda odpovím na otázky.

1. cvičili jsme od 5. týdne (zakoupení programu) do cca 7.- 8. měsíců, ale nedostali jsme se ke všem lekcím, postupovali jsme pomaleji a k pokročilejším lekcím jsme se už nedobrali. Hodně jsme využívali rozcvičku, ukazování předmětů a zvuky. Některé úkony jsem dobře nepochopila nebo neuměla dobře provést, některá (obzváště) zvuková cvičení jsou náročná  na přípravu, k těm jsem proto nepřistoupila. 

2. určitě zábavné chvilky s miminkem, taky nám to tak nějak otevřelo oči, začali jsme podněty v rozumné míře čerpat i z jiných prostředí a situací, prostě jsme si uvědomili, že to miminko vnímá.

3. no, holčička je dost bystrá a krásně a rádamluví, neostýchá se a povídá i s cizími lidmi, když jsou k ní přátelští. Dvou až tříslovné věty začala používat ve 21. měsících, brzy na to uměla správně pojmenovat 3. barvy, v necelých třech letech vlastně mluvila gramaticky správně, když něco neumí říct, snaží se to opsat. Pokud ji opravím pro nějaký novotvar nebo špatné časování, skloňování, zapamatuje si to. Takže to mluvení je určitě rozdíl oproti jiným dětem, její mladší sestra v nynějších 21.měsících používá pár citoslovcí a asi 3 podst. jména, ale domlouvá se dost pantomimicky a vyřídí si tak vše, co potřebuje, ale snaží se řeč rozvíjet. Také jsme s ní cvičili miminkoplus, ale ještě trochu méně, nebylo tolik času.

4. doporučila. Už jenom proto, že je to „návod“ jak strávit čas i s tím nejmenším miminkem, aby to nebylo jen třesení štěrkotkou (teda chrastítkem) jemu před očima. Ocenil to manžel, který je technik, takže tohle cvičení s dítětem mu vyhovovalo. 
Jestli skutečně cvičení zlepší intelekt si netroufám říct, ale bylo pro nás přínosem už proto, jak jsem psala v bodě 2. a 4. 
Ještě jeden a velký přínos to pro mě mělo, že jsem díky Vám získala tu knihu Moudrost raného dětství (dostala jsem ji od Vás v tom roce 2014) a moc mě zaujala a také nám pomohla pochopit a zžít se s dítětem. 

Takže děkuji za pozitivní skutečnosti, které jste vnesli do našeho života.
Ivana Š……

************************************************************************************************************

K programu Miminko Plus

Dobrý den,

děkuji za email i za celý program.

ad 1) více méně ano, poslední měsíc již méně intenzivně, protože jsme zároveň chodili na cvičení s miminky 
ad 2) určitě hezký rituál a inspiraci jak miminko zabavit 
ad 3) jako miminko vše zvládal dříve, chodil od 11m. Nevím, zda cvičení mohlo mít vliv i na mluvení, ale i mluvit začat mnohem dříve než většina vrstevníků. 
ad 4) ano a i se tak stalo 

S pozdravem a přáním hezkého dne

Helena N……..

************************************************************************************************************

Re: K programu Miminko Plus

Dobrý den,

1. cvičila jsem s dcerou dle rozvrhu¨

2. byl to určitě příjemně strávený čas, líbilo se to oběma

3. popravdě rozdíly ani ne, dcera je velice temperamentní, pytel plný emocí, chvíli smích, chvíli pláč, je hodně živá (dokonce jsem chvíli uvažovala o návštěvě poradny, zda není ADHD, ale nakonec se vše uklidnilo a není)

4. program jsem už tehdy doporučila dalším Teď cvičím s mladším synem, je předčasně narozený, ale vzhledem k náročnosti péče o starší dceru se to bohužel nedá dělat tak moc poctivě. Také se mi špatně odhadovalo, kdy je vhodné se synem začít, má nerovnoměrný vývoj.

S pozdravem,
Eva D……

***********************************************************************************************************

 

 

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.