Kojení – IQ – obezita

Jak to všechno souvisí? První věc je jasná.

Miminka by se měla kojit. Všichni to ví, ale tržby za kojeneckou výživu stoupají. Spousta mladých maminek se rozhoduje, zda kojit nebokojení 1 ne. Někdy to nezávisí na nich, protože jsou i zdravotní důvody, proč to nejde, ale těch je menšina. Obecně se o výhodách kojení ví už od nepaměti. Mateřské mléko má optimální poměr bílkovin, tuků a sacharidů, obsahuje důležité složky na podporu imunity a tvorbu imunitního systému, je úhledně zabalené, nekazí se a tento systém funguje bez poruchy u všech savců. Příroda prostě ví, jak to zařídit a nenechá se uplatit. To je všem známo. Ale že kojení může třeba ovlivňovat i dispozice k obezitě dětí nebo jejich inteligenci, to už tak známo není.

Maminky by měly vědět, že kojení poskytuje jejich dětem výhody ještě i poté, co je ukončeno. Stále více vědeckých výzkumů to dokazuje. Například Dánští vědci prováděli rozsáhlý průzkum na třech tisících Dánů. Zkoumané osoby podstoupily IQ testy a ukázalo se, že kojení trvající po dobu 9 měsíců přineslo dětem dlouhotrvající intelektuální výhodu. Doba kojení koreluje s vyšší hodnotou IQ. Ti, kteří byli kojeni méně než měsíc, dosáhli v testech průměrně o 6 bodů méně. S rostoucí dobou kojení progresivně rostlo IQ zkoumaných dobrovolníků.

kojení 3Výsledky tohoto výzkumu korespondují i s výsledky výzkumu na Novém Zélandu, kde sledovali 1000 dětí až do 18 let věku a pak posuzovali jejich schopnosti. I tady platil vztah – čím delší kojení, tím lepší výsledky. A podobně dopadl i výzkum v USA s 855 dětmi. Vědci zjistili, že způsob výživy ovlivňuje i chemické složení dětského mozku. A mateřské mléko je výživou nejdokonalejší.

Ve Skandinávii zkoumali vliv kojení a rozvoj poznávacích schopností u dětí ve věku 13 měsíců a 5 let. Studie neprokázala souvislost délky kojení s tempem motorického vývoje dětí, ale souvislost mezi délkou kojení a rozvojem poznávacích funkcí dítěte je podle autorů průkazná. Příčinou rozdílu v rozvoji poznávacích schopností mezi skupinou dětí kojených méně než 3 měsíce a více než 5 měsíců by podle vědců mohla být přítomnost některých látek, obsažených pouze v mateřském mléce, nikoli v umělé výživě. Těmi jsou například některé esenciální mastné kyseliny a růstové faktory.

A jaká je souvislost mezi kojením a obezitou? Prevence obezity je jedním z dalších pozitivních vlivů kojení na zdraví člověka. V této oblasti
kojení 2 proběhla také již řada studií a ukázalo se, že kojení je výbornou prevencí nadváhy jak v dětském věku a dospívání a díky tomu taky v dospělosti, protože dětská obezita představuje až 80%ní riziko obezity v dospělosti. Výzkumy v Německu, USA i u nás ukazují, že je nižší rozvoj obezity u dětí, které byly kojeny alespoň 7 měsíců, než u dětí kojených méně než 3 měsícePlatí, že čím déle je dítě kojeno, tím menší riziko nadváhy v dětském věku. Později se k tomu přidávají další faktory, které toto negativně ovlivňují, jako je obezita rodičů nebo stravovací a pohybové návyky v rodině. Ale to už z naší pozice neovlivníme.

Pokud se mohu podělit o vlastní zkušenosti, tak obě moje dcery (5 a 9 let) byly kojeny po dobu dvou let a společně s cvičením již od narození se to na nich projevuje pevnou stavbou těla a dobrou imunitou, protože antibiotika dosud nepotřebovaly. Inteligenci si zatím netroufám hodnotit, ale nevypadá to špatně, protože na školních vysvědčeních známe pouze jednu známku.

Takže kojení je smysluplné a nanejvýš potřebné. Pokud by maminky s ním měly nějaké potíže, mají možnost využít služeb Laktační ligy, což je občanské sdružení se širokým zaměřením, od konzultační a poradenské činnosti pro kojící ženy a zdravotníky, přes provoz Národního laktačního centra a Národní linky kojení, spolupráci s UNICEF, až po vydávání časopisu MAMITA a provozování webových stránek www.kojeni.cz a www.mamita.cz . Laktační liga funguje více než 15 let a pomohla tisícům maminek ke spokojenému mateřství. Takže v případě problémů s kojením víte, kam se obrátit.

Miroslav Wilczek

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.