Novorozenci v kontaktu

Samostatný pokojíček a hodně času v něm prožitém v maximálním klidu a bez možnosti pohybu byl ještě donedávna považován za nejlepší přístup k novorozencům. Vždyť stejně to dělali v porodnicích, i když tam byly ty pokojíčky trochu větší a pro více miminek a tam by měli vědět, co je pro miminko nejlepší. Ale to je snad už minulost a dnes by mělo být vše jinak.

Dřív nikoho ani nenapadlo, že odloučením od matky jsou novorozené děti ochuzené o podněty, deprivované a že se zpožďuje jejich vývoj. Ženy v „civilizovaných“ zemích litovaly matky v těch „zaostalých“ zemích, které musejí své děti nosit na těle nebo v šátku. Tyto děti ale měly štěstí. Jak se na to přišlo? Samozřejmě výzkumem a porovnáváním, které ještě u tak malých dětí není ovlivňováno výchovou, prostředím a sociálními poměry. OLYMPUS DIGITAL CAMERATyto výzkumy poukazují na to, že je mnohem výhodnější být s novorozenci co nejvíce v kontaktu. I o málo zvýšená dávka pozornosti v době krátce po porodu může mít zásadní vliv na zdraví, růst i proces učení.

Neonatolog Marshall Klaus a pediatr John Kennell posuzovali experimenty, týkající se různě dlouhé doby, kterou strávily matky spolu s dětmi. Zjistili, že raný kontakt dítěte s matkou opravdu zlepšuje jazykové schopnosti a má vliv na rozvoj inteligence. Ze skupiny 28 matek měla jedna polovina své děti po porodu jednu hodinu a pak během následujících 3 dnů 5 hodin denně. Druhá polovina matek své děti po porodu pouze zběžně zahlédla, během následujících 12 hodin s nimi byly ještě krátce v kontaktu a pak následně vždy půl hodiny na kojení. Na konci prvního měsíce byl již rozdíl mezi dětmi viditelný. Když byly děti znovu testovány ve dvou a pěti letech, měly ty, které strávily v blízkosti své matky v raném věku delší dobu, mnohem lepší výsledky v testech inteligence, prokázaly lepší porozumění jazyku i rozvinutější vyjadřovací schopnosti. Studie rovněž ukázaly, že děti, které jsou častěji drženy v náručí, mají tendenci více přibývat na váze, rychleji rostou a dříve se vyvíjí jejich motorická koordinace, svalová síla a kontrola.

Tady se nabízí i zajímavá souvislost s rozdílným vývojem děvčat a chlapců. Má se za to a určitě to můžete potvrdit i ze svého okolí, že holčičky začínají dříve chodit, mluvit a vůbec jsou ve vývoji o něco rychlejší než chlapci. Čím to může být? Výzkumem bylo prokázáno, že rodiče mají sklon chovat se ke svým dcerám už od narození jinak než ke svým synům. Dcer se rodiče dotýkají, mazlí se s nimi a mluví na ně daleko více než je tomu u synů. U holčiček také rychleji a citlivěji reagují na projevy bolesti nebo nepohodlí, zatímco podobné projevy u chlapců ignorují nebo bagatelizují. Tím u děvčat urychlují jejich vývoj a učí je více vyjadřovat city. Co z toho vyplývá? Že i malí chlapečci potřebují v raném věku mazlení a sociální interakci stejně jako holčičky a nebudou kvůli tomu slabší nebo méně samostatnější. Navíc budou v dospělosti méně agresivní a více citlivější a něžnější.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAStimulace může být poskytnuta v mnoha formách, ty první a základní by měly pocházet z náruče matky a rodiny. Mít miminko u sebe, držet ho, mazlit se s ním, kojit, pouštět mu příjemnou hudbu, obklopit ho barvami, předměty na které může vidět a dotýkat se jich. Vystavit ho přirozenému prostředí, zaplněnému činnostmi a hovory dospělých. Novorozenci stimulaci vítají a libují si v ní, pokud se to nepřehání. V opačném případě dítě vyšle stresové signály, stáhne se, pláče nebo prostě usne. Pro určení správné míry se nechejte vést tím, co vám dítě samo svým chováním o vlastních preferencích napoví. Cílem není nutit dítě k aktivitě nebo zahltit dojmy, ale poskytnout mu různorodou smyslovou zkušenost prostřednictvím doteků, vizuálních vjemů a zvuků, pohybů a pocitů. Tento způsob lehké mentální, smyslové i pohybové gymnastiky tedy naprosto odporuje dřívějšímu přístupu, spočívajícímu v izolaci dítěte v tichém prostředí, kde dlouhé hodiny nedělá nic a víceméně čeká, až se jeho matka zotaví z porodu, aby je mohli oba pustit domů. A otec své dítě viděl v prvních dnech po porodu v lepším případě přes sklo jako u goril v zoologické zahradě, případně na dálku v okně nemocničního pokoje ve 3. patře. To píšu z vlastní zkušenosti s mými staršími dětmi. Je to rozdíl v porovnání s možností být přímo u porodu, což jsem zažil taky. A mohu potvrdit, že strávit s dítětem více času hned po narození se bohatě vyplatí jak rodičům, tak jejich dětem.

video1-miniVýše uvedené skutečnosti jsou v souladu s programem na podporu rozvoje dětí již v raném věku pod názvem Miminko Plus (www.miminkoplus.cz), který nenásilnou formou vybízí k pravidelnému kontaktu s miminkem a využívá vývojových „okének“ v životě novorozenců, vhodných k podpoře jednotlivých oblastí rozvoje. Samozřejmě to asi nebudou jediné kontakty s matkou či otcem, ale tyto mají svůj specifický a vědecky ověřený význam a optimální posloupnost.

Závěrem bych rád dodal, že všechny výsledky výzkumů o tom, jak častější chování miminek v náručí a více kontaktů s matkou prospívá miminkům, jsou pochopitelné a docela předvídatelné, i když dříve na to nebrali v porodnicích ohled. Vezměte si to ze svého pohledu dospělého člověka. Co by se stalo a jak byste se cítili, kdyby vás někdo vám milý denně, třeba jen 15 minut držel v náručí nebo lépe řečeno objímal, vzhledem k vaší hmotnosti? Zlepšila by se vám nálada? Cítili byste se lépe, měli byste více energie a dosahovali lepších výsledků ve vaší činnosti? Napište, co si o tom myslíte? Nebo vyzkoušejte a pak napište, jak to dopadlo.

Hezký den přeje

Miroslav Wilczek

Komentáře

  1. Zuzka napsal:

    Já jsem také zastáncem nosítek, jelikož dcera je tak pořád se mnou v kontaktu a udělám toho o hodně více a mám ji pořád pod kontrolou. Je hodně budoucích matek, které třeba neví jaké to má výhody apod. a v tom případě si doporčuju přečíst tento článek http://www.topsleva.cz/aktuality/jak-spravne-vybrat-ergonomicke-nositko-na-dite/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.