O programu


 Co my vlastně víme?

 

Co vidíte, když se podíváte na čerstvě narozené miminko? Je to uzlíček svalů a kostí nebo je to skutečně lidský jedinec, který myslí a cítí? Co nám říká, když pláče nebo si jen něco brouká?

Výrazné změny v pohledu na miminka.

S rozvojem výzkumných metod a rozvojem vědy vůbec se v posledních desetiletích objevují nové a často překvapivé informace. Přední vědci pějí nyní na novorozence jen samou chválu. Postupně se potvrzuje existence mnoha schopností nemluvněte ve stále nižším věku.

Miminka vědí více, než se předpokládalo. Již po několika minutách, kdy je novorozenec v kontaktu s matčiným obličejem, jej dokáže rozeznat v galerii fotografií. Novorozenci jsou zvědaví a dychtiví po učení. I jednodenní miminka jsou schopna se naučit cíleně reagovat na podněty.

2

Vypadá to dokonce tak, že se děti začínají chovat jako individuality už dlouho před narozením. Zabývají se činnostmi, které jim vyhovují, vyjadřují preference vůči určitým zvukům, pohybům i chutím, již v děloze reagují na nebezpečí. Pozorujte své miminko, jak vyjadřuje pocity štěstí, překvapení, smutku, strachu, hněvu, zájmu nebo stresu.

Miminko potřebuje co nejčastější kontakt s matkou. To potvrzuje i řada dnešníchIMAG0279 výzkumů. I o málo zvýšená pozornost v prvních měsících po porodu, může mít vliv na zdraví, růst a proces učení. Dítě uvítá pro svůj zdravý vývoj stimulaci ve všech formách.

V chytrých knihách, na internetu, všude se dočtete jak miminko správně koupat, kojit, oblékat a přebalovat, jak to udělat, aby v noci neplakalo a podobně. Jsou to užitečné informace, ale nikde se nedovíte, jak podpořit rozvoj jeho mozku už v tomto věku. Přitom ta úžasná kapacita!

Vědci již prokázali, že nejrychlejší rozvoj mozku je u dětí do dvou let, že mozek dítěte roste s jeho aktivitou a že buňky, které zahajují svoji činnost společně, se i lépe spolu propojují. Dítě můžete do života vybavovat více schopnostmi, než se to děje dosud. A co dostanou teď, to mají opravdu na celý život.


3

O čem tedy vlastně je program Miminko Plus?

 

cvi?ení s Kristýnkou
cvičení s Kristýnkou
Je to pozvánka do světa fantazie a her, kde můžete být společně se svými miminky nejen diváky, ale i herci v představení, na které dostanete scénář. Vše se děje ve vašem domácím prostředí, kdy si kulisy a čas představení určujete podle nálady. Obsahem 51 představení (lekcí), je postupný rozvoj dítěte v mnoha oblastech.

Časová posloupnost a návaznost jednotlivých aktivit a cvičení po dobu 4 měsíců je to originální a jedinečné na tomto programu, stejně jako jeho určení těm nejmenším a forma, kterou umožňuje současný internet. Příjemná je i skutečnost, že celý obsah stránek je zdarma, veden snahou o maximální dostupnost každé rodině. Kdyby alespoň nějaké procento narozených dětí prošlo tímto programem, byl by to dobrý příspěvek k lepšímu vývoji naší populace. S cvičením můžete začít v období prvních tří měsíců po porodu, čím dříve, tím lépe.

A pro ty, kteří by chtěli dobrovolně přispět nějakou částkou na provoz a rozvoj těchto stránek, uvádím číslo účtu: 2900357928/2010. Děkujeme.

     

 3


já na FB
Kdo jsem a jak jsem se vlastně k takovému programu dostal? Více o tom si můžete přečíst v rozhovoru, který se mnou sepsala PhDr. Eva Labusová, nezávislá publicistka, která se zabývá problematikou rodičovství a jak píše na svých stránkách (www.evalabusova.cz): období těhotenství, porodu a raného věku má pro život mimořádnou důležitost. V tomhle jsme zajedno a možná i to byl podnět pro spolupráci a následující rozhovor, který vyšel v tištěné verzi evropského rodinného měsíčníku Rodiče (www.rodice.com).  Přepis rozhovoru najdete ZDE.

 

Neváhejte a projděte si program i v případě, že vaše miminko ještě není narozené. Budete si moci v klidu prostudovat všechny informace, podívat se na ukázky a pročíst lekce, abyste věděli, že to není tak složité, jak to možná vypadá.

 

Malý bonus na závěr. Víte jak utišit během pár vteřin plačící miminko? Podívejte se na video a vyzkoušejte. Pochopíte i bez nalostí angličtiny.